  • B43510B3108M000
B43510B3108M000
advertisement
Manufacturer No:
B43510B3108M000
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43510B3108M000
Description:
1mF Capacitor 20% Bulk 4.8A
Step5Bar-code shipping tag
B43510B3108M000
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Number of Pins
    4
  • Material
    Aluminium
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    1mF
  • Voltage - Rated DC
    385V
  • Packing Method
    CARDBOARD
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    130mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Ripple Current
    4.8A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Diameter
    40mm
  • Height
    60mm
  • Length
    60mm