  • B43510A3687M000
B43510A3687M000
advertisement
Manufacturer No:
B43510A3687M000
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43510A3687M000
Package:
Datasheet:
Description:
680μF Capacitor 20% Bulk 3.5A
Step5Bar-code shipping tag
B43510A3687M000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Number of Pins
    4
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    680μF
  • Voltage - Rated DC
    385V
  • Packing Method
    CARDBOARD
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    190mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Ripple Current
    3.5A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Diameter
    35mm
  • Length
    50mm