  • B43510A3188M
B43510A3188M
advertisement
Manufacturer No:
B43510A3188M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43510A3188M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
1.8mF Capacitor 20% 7.8A Radial
Step5Bar-code shipping tag
B43510A3188M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    4
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    385V
  • Capacitance
    1.8mF
  • Packing Method
    CARDBOARD
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    80mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    3.68219mA
  • Ripple Current
    7.8A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Diameter
    40mm
  • Height
    100mm