  • B43508B9187M
B43508B9187M
advertisement
Manufacturer No:
B43508B9187M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43508B9187M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
180μF Capacitor 20% 880mA 10.0076mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B43508B9187M
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    180μF
  • Packing Method
    Cardboard
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    680mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    0.75779mA
  • Ripple Current
    880mA
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Impedance
    960mOhm
  • Diameter
    25mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    32.004mm