  • B43504E0127M000
B43504E0127M000
advertisement
Manufacturer No:
B43504E0127M000
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43504E0127M000
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
120μF Capacitor 20% 720mA 10mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
B43504E0127M000
    Select All
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Ripple Current
    720mA
  • Test Frequency
    100Hz
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Diameter
    25mm
  • Length
    30mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Package / Case
    Aluminum
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Capacitance
    120μF
  • Voltage - Rated DC
    420V
  • Packing Method
    BULK
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.13Ohm