  • B43504A5826M
B43504A5826M
advertisement
Manufacturer No:
B43504A5826M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43504A5826M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
82μF Capacitor 20% 580mA 10.0076mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B43504A5826M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    82μF
  • Packing Method
    BULK
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.65Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    0.4761mA
  • Ripple Current
    580mA
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Impedance
    1.95Ohm
  • Diameter
    22mm
  • Height
    35mm
  • Height Seated (Max)
    37.0078mm