  • B43501G2687M
B43501G2687M
advertisement
Manufacturer No:
B43501G2687M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43501G2687M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
680μF Capacitor 20% 2.44A 10.0076mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B43501G2687M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    150mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    1.18052mA
  • Ripple Current
    2.44A
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Impedance
    190mOhm
  • Diameter
    30mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    32.004mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    200V
  • Capacitance
    680μF
  • Packing Method
    CARDBOARD
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Reference Standard
    IEC60384-4
  • Lead Pitch
    10.0076mm