  • B43456A5158M
B43456A5158M
advertisement
Manufacturer No:
B43456A5158M
HK JDW NO:
3410-B43456A5158M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
1.5mF Capacitor 20% 6.5A 22.2mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B43456A5158M
  • Mount
    Chassis Mount, Clamp
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Tolerance
    20%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    1.5mF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Packing Method
    Cardboard
  • Lead Pitch
    22.2mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    150mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    3.61505mA
  • Ripple Current
    6.5A
  • Test Frequency
    100Hz
  • Life (Hours)
    12000 hours
  • Impedance
    105mOhm
  • Ripple Current (AC)
    12A
  • Diameter
    51.6mm
  • Height
    105mm
  • Height Seated (Max)
    105.6894mm
  • Length
    105.7mm