  • B43456A4398M000
B43456A4398M000
advertisement
Manufacturer No:
B43456A4398M000
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43456A4398M000
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
3.9mF Capacitor 20% 12A 28.5mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
B43456A4398M000
  • Package / Case
    Aluminum
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Mounting Feature
    CHASSIS MOUNT
  • Material
    Aluminium
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    3.9mF
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Packing Method
    Cardboard
  • Lead Pitch
    28.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    17mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    5.91572mA
  • Ripple Current
    12A
  • Test Frequency
    100Hz
  • Life (Hours)
    12000 hours
  • Diameter
    64.3mm
  • Height
    105.7mm
  • Length
    105.7mm