  • B43310A5109M
B43310A5109M
advertisement
Manufacturer No:
B43310A5109M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43310A5109M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
10mF Capacitor 20% Bulk 20.4A 31.6992mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B43310A5109M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Capacitance
    10mF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Packing Method
    CARDBOARD
  • Lead Pitch
    31.6992mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    19mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    5mA
  • Ripple Current
    20.4A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Diameter
    91mm
  • Height Seated (Max)
    196.0118mm
  • Length
    196mm