  • B43305F2158M000
B43305F2158M000
advertisement
Manufacturer No:
B43305F2158M000
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-B43305F2158M000
Description:
1.5mF Capacitor 20% 3.13A 10mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
B43305F2158M000
  • Package / Case
    Aluminum
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Type
    General Purpose
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    1.5mF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    BULK
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    85mOhm
  • Ripple Current
    3.13A
  • Test Frequency
    100Hz
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Dissipation Factor
    0.15 %
  • Diameter
    35mm
  • Length
    40mm