  • B43305E2477M062
B43305E2477M062
advertisement
Manufacturer No:
B43305E2477M062
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-B43305E2477M062
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
470μF Capacitor 20% 1.9A Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
B43305E2477M062
  • Package / Case
    Aluminum
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Tolerance
    20%
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    STANDARD: IEC60384-4
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    CARDBOARD
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    270mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Leakage Current
    1.06606mA
  • Ripple Current
    1.9A
  • Tan Delta
    0.15
  • Diameter
    22mm
  • Length
    35mm