  • B43252C5686M
B43252C5686M
advertisement
Manufacturer No:
B43252C5686M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43252C5686M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
B43252 68μF Capacitor 20% 490mA 10.0076mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B43252C5686M
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    68μF
  • Packing Method
    Bulk
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    0.612mA
  • Ripple Current
    490mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Diameter
    30mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    21.9964mm