  • B43231A6157M
B43231A6157M
advertisement
Manufacturer No:
B43231A6157M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43231A6157M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
B43231 150μF Capacitor 20% 920mA 10.0076mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B43231A6157M
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Tolerance
    20%
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • Capacitance
    150μF
  • Packing Method
    Bulk
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    1.5mA
  • Ripple Current
    920mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Diameter
    30mm
  • Height
    35mm
  • Height Seated (Max)
    37.0078mm