  • B43231A0687M000
B43231A0687M000
advertisement
Manufacturer No:
B43231A0687M000
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-B43231A0687M000
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
680μF Capacitor 20% Bulk 3.01A 10mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
B43231A0687M000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Aluminum
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • Termination
    Snap in
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Capacitance
    680μF
  • Voltage - Rated DC
    315V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Ripple Current
    3.01A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Dissipation Factor
    0.15 %
  • Diameter
    35mm
  • Length
    45mm