  • B43044F2227M
B43044F2227M
advertisement
Manufacturer No:
B43044F2227M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43044F2227M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
220μF Capacitor 20% Bulk 1.485A 7.493mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B43044F2227M
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    AMMO PACK; TAPE
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    Polar
  • Ripple Current
    1.485A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Impedance
    350mOhm
  • Diameter
    18mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    42.0116mm
  • Length
    40mm