  • B43044A5475M
B43044A5475M
advertisement
Manufacturer No:
B43044A5475M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43044A5475M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
4.7μF Capacitor 20% Bulk 200mA 5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B43044A5475M
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Tolerance
    20%
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Packing Method
    AMMO PACK; TAPE
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    Polar
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Leakage Current
    0.0573mA
  • Ripple Current
    200mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Impedance
    3.6Ohm
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    21.9964mm
  • Length
    20mm