  • B43044A2157M
B43044A2157M
advertisement
Manufacturer No:
B43044A2157M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43044A2157M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
150μF Capacitor 20% Bulk 1.5A 7.5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B43044A2157M
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Tolerance
    20%
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    Polar
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Leakage Current
    0.615mA
  • Ripple Current
    1.5A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Impedance
    270mOhm
  • Diameter
    18mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    27.0002mm
  • Length
    25mm