  • B43041A5826M
B43041A5826M
advertisement
Manufacturer No:
B43041A5826M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43041A5826M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
82μF Capacitor 20% Bulk 550mA 7.493mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B43041A5826M
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    82μF
  • Packing Method
    AMMO PACK/TR
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    Polar
  • Ripple Current
    550mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Height Seated (Max)
    37.4904mm