  • B43041A2157M
B43041A2157M
advertisement
Manufacturer No:
B43041A2157M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43041A2157M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
150μF Capacitor 20% Bulk 620mA 7.5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B43041A2157M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    Polar
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Leakage Current
    0.9mA
  • Ripple Current
    620mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Diameter
    16mm
  • Height
    31.5mm
  • Height Seated (Max)
    33.5026mm
  • Length
    31.5mm