  • B41889A3108M
B41889A3108M
advertisement
Manufacturer No:
B41889A3108M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41889A3108M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
1mF Capacitor 20% 2A 5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41889A3108M
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    1mF
  • Packing Method
    BULK
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    320mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Leakage Current
    0.3mA
  • Ripple Current
    2A
  • Tan Delta
    0.19
  • Diameter
    10mm
  • Height
    16mm