  • B41888C3688M000
B41888C3688M000
advertisement
Manufacturer No:
B41888C3688M000
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-B41888C3688M000
Description:
6.8mF Capacitor 20% 3.6A 7.5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41888C3688M000
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    6.8mF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    BULK
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    19mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Leakage Current
    0.68mA
  • Ripple Current
    3.6A
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Tan Delta
    0.3
  • Length
    31.5mm