  • B41888C3478M
B41888C3478M
advertisement
Manufacturer No:
B41888C3478M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41888C3478M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
4.7mF Capacitor 20% 2.93A 7.493mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41888C3478M
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    4.7mF
  • Packing Method
    AMMO PACK; TAPE
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    24mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    0.47mA
  • Ripple Current
    2.93A
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Tan Delta
    0.26
  • Impedance
    22mOhm
  • Diameter
    16mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    27.0002mm