  • B41858C3567M
B41858C3567M
advertisement
Manufacturer No:
B41858C3567M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41858C3567M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
560μF Capacitor 20% 746mA 5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41858C3567M
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    560μF
  • Packing Method
    BULK
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    129mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Leakage Current
    0.056mA
  • Ripple Current
    746mA
  • Tan Delta
    0.19
  • Diameter
    10mm
  • Height
    12.5mm