  • B41607A0158M2S1
B41607A0158M2S1
advertisement
Manufacturer No:
B41607A0158M2S1
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41607A0158M2S1
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
1.5mF Capacitor 20% 7.7A 8.4074mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41607A0158M2S1
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Tolerance
    20%
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    55V
  • Capacitance
    1.5mF
  • Lead Pitch
    8.4074mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    80mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Ripple Current
    7.7A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Impedance
    14mOhm
  • Height Seated (Max)
    40.005mm