  • B41505A3339M002
B41505A3339M002
advertisement
Manufacturer No:
B41505A3339M002
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-B41505A3339M002
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
33mF Capacitor 20% Bulk 3.9A Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
B41505A3339M002
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Aluminum
  • Number of Pins
    3
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • Termination
    Snap in
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    33mF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    19mOhm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Ripple Current
    3.9A
  • Test Frequency
    100Hz
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Diameter
    30mm
  • Length
    45mm