  • B41456B8689M
B41456B8689M
advertisement
Manufacturer No:
B41456B8689M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41456B8689M
Package:
Radial
Datasheet:
B41456B8689M
Description:
68mF Capacitor 20% 57A 31.7mm Radial
Quantity:
In Stock : 15351
Step5Bar-code shipping tag
B41456B8689M
    Select All
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Chassis Mount, Clamp
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    LUG
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Tolerance
    20%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    68mF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Packing Method
    Cardboard
  • Lead Pitch
    31.7mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7.9mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Voltage
    63V
  • Ripple Current
    57A
  • Test Frequency
    100Hz
  • Life (Hours)
    12000 hours
  • Impedance
    6.5mOhm
  • Diameter
    76.9mm
  • Height
    105mm
  • Height Seated (Max)
    105.6894mm
  • Length
    105.7mm