  • B41252B8398M000
B41252B8398M000
advertisement
Manufacturer No:
B41252B8398M000
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41252B8398M000
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
B41252 3.9mF Capacitor 20% Bulk 2.84A 10mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
B41252B8398M000
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    Aluminum
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B41252
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    3.9mF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Leakage Current
    4.914mA
  • Ripple Current
    2.84A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Diameter
    30mm
  • Length
    35mm