  • B41252B4279M
B41252B4279M
advertisement
Manufacturer No:
B41252B4279M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41252B4279M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
B41252 27mF Capacitor 20% 4.39A 10.0076mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41252B4279M
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Series
    B41252
  • Tolerance
    20%
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    27mF
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    8.64mA
  • Ripple Current
    4.39A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.35
  • Diameter
    30mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    42.0116mm