  • B41252A278M
B41252A278M
advertisement
Manufacturer No:
B41252A278M
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-B41252A278M
Package:
Radial
Datasheet:
B41252A278M
Description:
2.7mF Capacitor 20% 3.03A 10.0076mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41252A278M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Tolerance
    20%
  • Termination
    Snap in
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    80V
  • Capacitance
    2.7mF
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Polarity
    Polar
  • Ripple Current
    3.03A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Diameter
    25.4mm
  • Height
    45mm
  • Height Seated (Max)
    46.99mm