  • B41044A6108M
B41044A6108M
advertisement
Manufacturer No:
B41044A6108M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41044A6108M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
1mF Capacitor 20% Bulk 1.6A 7.5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41044A6108M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    1mF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    Polar
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Leakage Current
    1.5mA
  • Ripple Current
    1.6A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Impedance
    43mOhm
  • Diameter
    16mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    27.0002mm
  • Length
    25mm