  • B41042A3157M
B41042A3157M
advertisement
Manufacturer No:
B41042A3157M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41042A3157M
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
150μF Capacitor 20% Bulk 268mA 2.5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41042A3157M
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Tolerance
    20%
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    Polar
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Leakage Current
    0.045mA
  • Ripple Current
    268mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.19
  • Impedance
    820mOhm
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    12.4968mm
  • Length
    11mm