  • B41041A8477M
B41041A8477M
advertisement
Manufacturer No:
B41041A8477M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B41041A8477M
Package:
Radial
Datasheet:
B41041A8477M
Description:
470μF Capacitor 20% Bulk 850mA 5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B41041A8477M
    Select All
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.09
  • Impedance
    160mOhm
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    27.0002mm
  • Length
    25mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    Polar
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Leakage Current
    0.8883mA
  • Ripple Current
    850mA