  • B3SL-1002P
B3SL-1002P
advertisement
Manufacturer No:
B3SL-1002P
HK JDW NO:
578-B3SL-1002P
Package:
SMD/SMT
Datasheet:
B3SL-1002P
Description:
OMRON ELECTRONIC COMPONENTS B3SL-1002P. SWITCH, SPST, 0.05A, 12VDC, SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
B3SL-1002P
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Material
    Silver
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SMD/SMT
  • Actuator Material
    Rubber
  • Operating Temperature
    -25°C~90°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2001
  • Series
    B3SL
  • Feature
    Sealed - Fully
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    12V
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Orientation
    Straight
  • Ingress Protection
    IP67 - Dust Tight, Waterproof
  • Depth
    7mm
  • Current Rating
    50mA
  • Termination Style
    SMD (SMT) Tab
  • Body Breadth
    6.2 mm
  • Actuator Type
    Standard
  • Circuit
    SPST-NO
  • Switch Function
    Off-Mom
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Insulation Resistance
    100MOhm
  • Contact Current(DC)-Max
    0.05A
  • Max Current Rating
    50mA
  • Dielectric Withstanding Voltage
    250VAC V
  • Electrical Life
    100000 cycles
  • Throw Configuration
    SPST
  • Illumination
    Non-Illuminated
  • Max Voltage Rating (DC)
    12V
  • Mechanical Life
    100,000 Cycles
  • Switch Type
    KEYPAD SWITCH
  • Contact Current Rating
    50mA
  • Operating Force
    200gf
  • Illumination Type
    Illuminated, Non-Illuminated
  • Actuator Orientation
    Top Actuated
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    .05A@12VDC
  • Outline
    6.00mm x 6.00mm
  • Contact Rating @ Voltage
    0.05A @ 12VDC
  • Contact Function
    OFF-ON
  • Switch Travel
    0.30mm
  • Actuator Height off PCB, Vertical
    3.40mm
  • Number of Switches
    1
  • Contact Bounce Time-Max
    5ms
  • Length
    6.5mm
  • Width
    6.4mm
  • Body Height
    2.5mm