  • B37950K1683K062
B37950K1683K062
advertisement
Manufacturer No:
B37950K1683K062
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B37950K1683K062
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
B37950K1683K062
Description:
B37950K 0.068μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
B37950K1683K062
    Select All
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    B37950K
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    100V
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.068μF
  • Packing Method
    TR, BLISTER, 7 INCH
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Height
    0.8mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    2.5mm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm