  • B37941K5152K060
B37941K5152K060
advertisement
Manufacturer No:
B37941K5152K060
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B37941K5152K060
Package:
0805
Datasheet:
B37941K5152K060
Description:
B37941(50V) 1.5nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations 0805
Step5Bar-code shipping tag
B37941K5152K060
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    B37941(50V)
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.5nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, CARDBOARD, 7 INCH
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    1.35mm
  • Length
    2.0066mm
  • Width
    1.2446mm