  • B32926C3225M000
B32926C3225M000
advertisement
Manufacturer No:
B32926C3225M000
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B32926C3225M000
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
B32926C3225M000 Overview
In order for systems to function, a rated (DC) voltage (URdc) of 630V is required internally.
B32926C3225M000 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 630V
B32926C3225M000 Applications
There are a lot of EPCOS B32926C3225M000 applications of film capacitors.
  • Global positioning systems
  • Filtering
  • VCO's
  • Mobile communications
  • RF Modules
  • Industrial and automotive inverters
  • Battery management system
  • Audio/video equipment
  • Snubbering
  • Coupling, decoupling
Step5Bar-code shipping tag
B32926C3225M000
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE(V) : 305, SAFETY CLASS X2
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    305V
  • Depth
    14mm
  • Voltage - Rated AC
    305V
  • Lead Pitch
    37.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    630V
  • Lead Diameter
    1 mm
  • Height
    25mm
  • Length
    41.5mm