  • B32924F3475K
B32924F3475K
advertisement
Manufacturer No:
B32924F3475K
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B32924F3475K
Description:
B32924(K TOL) 4.7μF Film Capacitor 10% Radial 500V-DC 305V-AC Polypropylene PCB, Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
B32924F3475K
    Select All
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B32924(K TOL)
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    110°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 305, SAFETY CLASS X2
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Depth
    16mm
  • Reference Standard
    IEC60384-14
  • Voltage - Rated AC
    305V
  • Lead Pitch
    27.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Insulation Resistance
    100GOhm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Custom Capabilities
    Other Lead Lengths Available On Request
  • Height Seated (Max)
    32.004mm
  • Length
    31.5mm
  • Width
    16.002mm