  • B32924C3684M189
B32924C3684M189
advertisement
Manufacturer No:
B32924C3684M189
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B32924C3684M189
Package:
Radial
Datasheet:
B32924C3684M189
Description:
680nF Film Capacitor 20% Radial 630V-DC 305V-AC Polypropylene Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
B32924C3684M189
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    11mm
  • Voltage - Rated AC
    305V
  • Lead Pitch
    27.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height
    19mm
  • Height Seated (Max)
    18.9992mm
  • Length
    31.5mm
  • Width
    10.9982mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    110°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE(V) : 305, SAFETY CLASS X2
  • HTS Code
  • Capacitance
    680nF