  • B32796E3206K
B32796E3206K
advertisement
Manufacturer No:
B32796E3206K
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B32796E3206K
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
20μF Film Capacitor 10% Radial PC Pins 700V-DC 300V-AC PP Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
B32796E3206K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    PP
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    20μF
  • Voltage - Rated DC
    700V
  • Terminal Pitch
    37.5mm
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Lead Pitch
    37.4904mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3.1mOhm
  • Height Seated (Max)
    37.0078mm
  • Length
    42.0116mm
  • Width
    27.9908mm