  • B32672P5155K000
B32672P5155K000
advertisement
Manufacturer No:
B32672P5155K000
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B32672P5155K000
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
1.5μF Film Capacitor 10% Radial 520V-DC 200V-AC Polypropylene Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
B32672P5155K000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polypropylene
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    1.5μF
  • Voltage - Rated DC
    520V
  • Depth
    11mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    6mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    520V
  • Life (Hours)
    200000 hours
  • Dissipation Factor
    1 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    18.5mm
  • Length
    18mm
  • Width
    11mm