  • B32653A1153J000
B32653A1153J000
advertisement
Manufacturer No:
B32653A1153J000
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B32653A1153J000
Description:
B32653 15nF Film Capacitor 5% Radial PC Pins 1.6kV-DC 500V-AC Polypropylene Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
B32653A1153J000
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B32653
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 500
  • HTS Code
  • Capacitance
    15nF
  • Voltage - Rated DC
    1.6kV
  • Depth
    7mm
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1600V
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height Seated (Max)
    16.002mm
  • Length
    26.4922mm
  • Width
    7.0104mm