  • B32562J1685K000
B32562J1685K000
advertisement
Manufacturer No:
B32562J1685K000
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B32562J1685K000
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
6.8μF Film Capacitor 10% Radial 100V-DC 63V-AC Polyester Through Hole
Quantity:
In Stock : 5829
Step5Bar-code shipping tag
B32562J1685K000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polyester
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE: 63V
  • Capacitance
    6.8μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    9mm
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Height
    11.8mm
  • Length
    16.5mm
  • Width
    16.5mm