  • B32561J3104K
B32561J3104K
advertisement
Manufacturer No:
B32561J3104K
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B32561J3104K
Package:
DIP
Datasheet:
Description:
100nF Film Capacitor 10% DIP PC Pins 250V-DC 160V-AC Polyester Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
B32561J3104K
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    DIP
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polyester
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE: 160V
  • Capacitance
    100nF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Pitch
    10mm
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    2.8mm
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Height
    5.3mm
  • Height Seated (Max)
    5.3086mm
  • Length
    11.5mm
  • Width
    2.8mm