  • B32560J3224K
B32560J3224K
advertisement
Manufacturer No:
B32560J3224K
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B32560J3224K
Datasheet:
B32560J3224K
Description:
220nF Film Capacitor 10% DIP Radial 250V-DC 160V-AC Polyester PCB, Through Hole
Quantity:
In Stock : 6704
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
B32560J3224K
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Package / Case
    DIP
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polyester
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE: 160V
  • Capacitance
    220nF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Depth
    4.9mm
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
    500 μm
  • Voltage
    250V
  • Height
    7.5mm
  • Height Seated (Max)
    7.493mm
  • Length
    9mm
  • Width
    4.9mm