  • B32529D1105J000
B32529D1105J000
advertisement
Manufacturer No:
B32529D1105J000
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B32529D1105J000
Purchasing and Inquiry
B32529D1105J000 Overview
Powering systems requires an internal rated (AC) voltage (URac) of 63V.
B32529D1105J000 Features
an internal rated (AC) voltage (URac) of 63V
B32529D1105J000 Applications
There are a lot of EPCOS B32529D1105J000 applications of film capacitors.
  • Snubbering
  • Mobile communications
  • Electronic ballasts
  • Audio/video equipment
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • IGBT
  • VCO's
  • Lighting
  • Global positioning systems
  • Coupling, decoupling
Step5Bar-code shipping tag
B32529D1105J000
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    Polyester
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    7.8mm
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Voltage - Rated AC
    100V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    63V
  • Custom Capabilities
    Special Lead Length Available On Request
  • Height
    13mm
  • Length
    7.8mm