  • B12J50KE
B12J50KE
advertisement
Manufacturer No:
B12J50KE
Manufacturer:
Ohmite
HK JDW NO:
547-B12J50KE
Package:
Axial
Datasheet:
B12J50KE
Description:
Quantity:
In Stock : 13408
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
B12J50KE
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to B12J50KE .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Temperature Coefficient
    ±260ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Max Operating Temperature
    350°C
  • Min Operating Temperature
    25°C
  • Composition
    Wirewound
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    12W
  • Voltage - Rated DC
    625V
  • Max Power Dissipation
    12W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    All-Welded
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Voltage - Rated AC
    24V
  • Lead Length
    38.1mm
  • Diameter
    7.94mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    Brown Devil® 200
  • Size / Dimension
    0.313Diax1.750L 7.94mmx44.45mm
  • Tolerance
    ±5%