  • B127J60Z3Q2
B127J60Z3Q2
advertisement
Manufacturer No:
B127J60Z3Q2
Manufacturer:
Electroswitch
HK JDW NO:
271-B127J60Z3Q2
Package:
Datasheet:
B127J60Z3Q2
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
B127J60Z3Q2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Panel, Snap in
  • Mounting Type
    Panel Mount, Snap-In
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Quick Connect
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Voltage - Rated DC
    28V
  • Current Rating (Amps)
    6A AC/DC
  • Current Rating
    6A
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.062 (1.5mm)
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Paddle
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    Mom-Off-Mom
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 15.24mm x 12.70mm