  • B1100BQ-13-F
B1100BQ-13-F
advertisement
Manufacturer No:
B1100BQ-13-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-B1100BQ-13-F
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
B1100BQ-13-F
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
B1100BQ-13-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AA, SMB
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY, LOW POWER LOSS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500μA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    790mV @ 1A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~150°C
  • Output Current-Max
    1A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    100V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    100V
  • Average Rectified Current
    1A
  • Capacitance @ Vr, F
    80pF @ 4V 1MHz