  • AX1005-102K
AX1005-102K
advertisement
Manufacturer No:
AX1005-102K
Manufacturer:
Triad Magnetics
HK JDW NO:
814-AX1005-102K
Package:
Nonstandard
Datasheet:
AX1005-102K
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AX1005-102K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    AX1005
  • Size / Dimension
    0.500Lx0.394W 12.70mmx10.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    220mA
  • Inductance
    1mH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    3.2Ohm Max
  • Frequency - Self Resonant
    2MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    70 @ 100kHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    70
  • Inductance Frequency - Test
    100kHz
  • Case/Size Code
    3950
  • Rated Current-Max
    0.22A
  • Height Seated (Max)
    0.193 4.90mm